Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії

Життя та здоров’я людини тісно пов’язані з навколишнім середовищем (біосферою). Одним із найважливіших компонентів цього середовища є вода, без якої неможливі були б зародження і послідовний розвиток органічного життя на Землі. В останні роки спостерігається зростання забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення.Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я.

Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканини (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. При  накопиченні метгемоглобіну знижується насичення артеріальної крові киснем, розвивається кров’яний тип гіпоксії, виникає кисневе голодування. Характерними проявами нітратної інтоксикації є задишка, акроціаноз, ціаноз слизових оболонок, тахікардія, судоми, тощо. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

Метгемоглобінемія у дітей проявляється посинінням ділянок шкіри навколо рота, на руках та стопах, через що її ще називають “блакитним синдромом немовлят”. Також відреагувати на нітрати може і шлунково-кишковий тракт — блювотою, проносом, підвищеним слиноутворенням. При прогресуванні хвороби може спостерігатись втрата свідомості, судоми, порушення серцевого ритму та навіть летальний результат.

Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм3. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, пов’язаний із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Фактором передачі вище зазначеного захворювання може бути овочевий сік, молочна суміш, що готуються на воді, забрудненій нітратами.

Метгемоглобінемія в наш час в основному зустрічається в сільській місцевості. Найбільша імовірність захворіти на метгемоглобінемію — у людей, які користуються водою з децентралізованих джерел (колодязів, неглибоких свердловин). Водоносним горизонтом для таких питних джерел є ґрунтові води, які часто забруднюються поверхневими стоками від господарської діяльності людини, надвірних туалетів, вигрібних ям, відходів від утримання тварин, обробки полів азотовмісними добривами тощо. Все це є джерелами нітратів.

В цьому році на виконання наказу МОЗ від 08.04.2022р. №597 було віддібрано 21 проба води на нітрати з них 11 не відповідає ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» в селах Пекурівка, Політрудня, Хрипівка, Тупичів, м. Городня.

З метою профілактики захворювання на мегемоглобінемію та з метою запобігання отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

  • Не готуйте дитячі суміші з використанням колодязьної води, якщо не впевнені в її якості
  • Не купуйте та не вживайте ранні овочі без наявності результатів лабораторних досліджень на вміст нітратів
  • Не вживайте ранні парникові овочі, на яких з’явилась гниль або цвіль
  • Не давайте дітям салати із свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі понад 2 години, оскільки в них за цих умов також наростає вміст нітритів
  • При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою
  • Забезпечте утримання приватного колодязя в належному стані – своєчасно ремонтуйте та очищуйте його. Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу

Пам’ятайте, що кип’ятіння, відстоювання та значна частина побутових фільтрів не знижують вміст нітратів у воді, а інколи, навпаки, збільшують її токсичність. При оцінці якості води користуйтесь лише результатами лабораторних досліджень — навіть найпрозоріша на вигляд та найсмачніша на смак вода може бути значно забруднена нітратами.

Новини служби

Контакти

Телефон: (04645) 2-16-92, телефакс 2-16-92

Адреса: вул. Льонозаводська, 3, м. Городня,Чернігівська область, 15100

E-mail: sesgorodni@cg.ukrtel.net