Що потрібно знати про діабет: типи, симптоми та профілактика

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, що з’являється внаслідок недостачі в організмі людини інсуліну або зниження чутливості тканин організму до інсуліну з вкрай високим ризиком розвитку мікросудинних ускладнень. Таку небезпеку не можна недооцінювати, адже за прогнозами ВООЗ до 2030 року 70 % людей планети помиратимуть саме від неінфекційних хронічних захворювань.
Поширеність діабету в Україні підвищилася за останніх 10 років вдвічі. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в Україні є наслідком захворювання на діабет. Загроза діабету зростає, тому недостатнє використання наявних знань про цю хворобу ставить під загрозу майбутні покоління.
Проголошення ООН 14 листопада Всесвітнім днем діабету поставило цю недугу у статус першого хронічного захворювання, яке визнали глобальною проблемою. Україна стала першою країною, яка вирішила забезпечити щорічне проведення Всесвітнього дня діабету на державному рівні. Тому вирішальне значення має інформованість населення про симптоми діабету, про те, як попередити чи запобігти діабету, або його ускладненням.
Симптоми діабету:
- надмірне сечовиділення
- спрага
- постійне відчуття голоду
- втрата маси тіла
- відчуття втоми
- погіршення зору
Типи діабету.
Цукровий діабет І типу — відомий як інсулінозалежний. У цьому випадку підшлункова залоза виробляє мало інсуліну або взагалі не виробляє його. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. За допомогою інсулінотерапії та інших методів лікування, люди, які хворіють на діабет, можуть покращити якість та тривалість життя. Діабет ІІ типу інсулінонезалежний — виникає внаслідок неефективного використання інсуліну організмом, коли організм стає стійким до інсуліну, розвивається інсулінорезистентність. Він є найбільш поширеним, переважно серед дорослого населення.
Перед тим, як у людини розвивається цукровий діабет ІІ типу, вона часто має «переддіабет». При цьому рівень глюкози в крові підвищується, але не настільки, аби діагностувати хворобу. Інколи лікарі називають такий стан порушенням толерантності до глюкози. Переддіабет зазвичай має безсимптомний перебіг. Для діагностики лікарю потрібно зробити декілька тестів, а також перевірити рівень глюкози в крові. Переддіабет підвищує ризик розвитку цукрового діабету ІІ типу та серцево-судинних захворювань. Серед факторів ризику переддіабету виділяють: надмірну масу тіла чи ожиріння, генетичну схильність, низьку фізичну активність, гестаційний діабет у минулому тощо.
Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня глюкози у крові, яке розвивається у жінок в період вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень у період вагітності та пологів.
Профілактику діабету необхідно починати якомога раніше. Доросла людина має самостійно стежити за умовами свого життя і звичками, харчуванням. Діти ж повинні перебувати під суворим наглядом батьків.
Вилікувати діабет повністю неможливо, але в будь-якому випадку лікування завжди буде тривалим і непростим. Тому є сенс задуматися про комплексні заходи профілактики.
Водний баланс. Найчастіше в профілактиці цукрового діабету будь-якого типу перше місце віддають правильній системі живлення, хоча це не зовсім вірно. Насамперед необхідно підтримувати в організмі здоровий водний баланс.
По-перше, підшлункова залоза крім інсуліну повинна виробляти водний розчин речовини бікарбонату для нейтралізації природних кислот організму. Якщо відбулося зневоднення, пріоритет віддається виробництву бікарбонату, відповідно, вироблення інсуліну тимчасово знижується. Але постійні перепади рівня цукру в крові є фактором ризику захворювання на діабет.
По-друге, процес проникнення глюкози в клітини вимагає не тільки інсуліну, але і присутності води. Клітини, як і весь організм, на 75 відсотків складаються з води. Частина цієї води при прийманні їжі витратиться на вироблення бікарбонату, частина на засвоєння поживних речовин. В результаті знову ж страждає процес вироблення інсуліну і його сприйняття організмом.
Існує просте правило: пити склянку води вранці та перед кожним прийманням їжі обов’язково. Це необхідний мінімум.
При цьому не можна вважати напоями, що заповнюють водний баланс, такі популярні продукти:
- газовані напої
- кави
- чай
- соки Для клітин все це їжа, а не вода.
Здорова дієта. Така профілактика дається сучасній людині складніше всього, але без здорового харчування всі інші заходи практично марні. При цьому виключати повністю продукти з вмістом цукру не варто, це може принести тільки шкоду. Тим, хто вже має надмірну вагу, має сенс звернути увагу на кількість споживаних калорій. Калорійність їжі визначається зовсім не вмістом цукру. Жири тваринного і рослинного походження так само повинні міститися в їжі в розумних кількостях. Ідеальним варіантом профілактики діабету у такому випадку буде дробове харчування 5-6 разів на день невеликими порціями. Так навантаження на підшлункову залозу буде мінімальною і постійною, а вага поступово буде знижуватися.
Для тих, хто потрапляє в групу ризику захворювання або вже має деякі проблеми з утриманням рівня цукру в крові, слід включити у свій раціон:
- капусту
- буряк
- моркву
- редис
- болгарський перець
- брукву
- зелену квасолю
- цитрусові
Фізична активність. Регулярні фізичні навантаження є ефективним методом профілактики цукрового діабету. Жирові клітини спалюються природним шляхом і в потрібних кількостях, а клітини м’язів підтримуються в здоровому та активному стані. При цьому глюкоза не застоюється в крові, навіть якщо є певний її надлишок. Немає потреби купувати тренажери або абонементи. Потрібно лише злегка змінити свої щоденні звички.
Уникати стресів. Така міра буде відмінною профілактикою абсолютно всіх захворювань, а не тільки цукрового діабету. Слід уникати контактів з негативно налаштованими людьми. Якщо ж це неминуче, контролюйте себе і зберігайте спокій. Стреси безпосередньо пов’язані з тиском, тому необхідно контролювати його. Підвищений артеріальний тиск порушує здорові процеси вуглеводного обміну. Будь-яке серцево-судинне захворювання підвищує ризик захворювання на цукровий діабет.
Актуальна порада – ніяких цигарок. Вони лише створюють ілюзію спокою, але насправді це не так. При цьому нервові клітини та гормональний фон однаково страждають, а нікотин надходить в організм, сприяють розвитку діабету та його подальших ускладнень.
Постійне спостереження у фахівців. Для тих, у кого ризик появи цукрового діабету дуже високий (мається на увазі ожиріння чи родичі страждають цим захворюванням), доцільно перевіряти рівень цукру постійно, можливо навіть щодня.
До неприємних наслідків може призвести самолікування. Сильні препарати можуть мати у своєму складі гормональні речовини. Лікарські засоби найчастіше мають якісь супутні впливи на органи, а підшлункова залоза «потрапляє під удар» однією з перших. Невірне самостійне лікування вірусів та інфекцій може запустити в організмі аутоімунні процеси.
Сьогодні всім необхідно зрозуміти та завжди пам’ятати,
ДІАБЕТ ПОТРЕБУЄ УВАГИ ДО СЕБЕ.
Діабет – захворювання підступне, і дотримання деяких, на перший погляд, складних, але на практиці абсолютно прийнятних правил, дозволить запобігти негативним наслідкам.
За матеріалами: https://mistoboyarka.gov.ua; https://www.phc.org.ua

Новини служби

Контакти

Телефон: (04645) 2-16-92, телефакс 2-16-92

Адреса: вул. Льонозаводська, 3, м. Городня,Чернігівська область, 15100

E-mail: sesgorodni@cg.ukrtel.net